آيين گشايش كتابخانه يگانگي برگزار شد

آيين گشايش كتابخانه يگانگي برگزار شد

پسین آدینه ساعت ٤ پسین با حضور تعداد زیادی از همکیشان زرتشتی مراسم افتتاح کتابخانه یگانگی برگزار شد. آیین جشن خوانی با حضور موبدان زرتشتی آغازگر همایش بود.
مهندس اله یار دانشمند سرنشین انجمن زرتشتیان تهران به عنوان نخستین سخنران مراسم ضمن خیرمقدم و تشکر از تمام حاضران اشاره کرد که این سومین افتتاحیه گردش ٤٠ انجمن زرتشتیان تهران بعد از گشایش خانه سالمندان و درمانگاه یگانگی است. و همچنین از زحمات فراوان خانم نوشین فرامرزیان تشکر نمود.
خانم نوشین فرامرزیان‏‌‏ عضو هیات مدیره گردش ٤٠ انجمن زرتشتیان تهران و سرپرست افتخاری کتابخانه یگانگی که مسئولیت مستقیم بازسازی و تجهیز کتابخانه را به عهده داشت به عنوان سخنران بعدی دعوت شد. وی در سخنانش از فرنگیس خانم شاهرخ بنیانگذار کتابخانه یگانگی گفت و اشاره کرد که این کتابخانه در سال ١٣٣٧ بنامگانه اردشیر یگانگی همسر ایشان راه اندازی شده است و زیر بنایی در حدود ٢٥٠ متر مربع دارد. ایشان کتابهای کتابخانه را بالغ بر ١٢٠٠٠ عدد دانست و به کارهای انجام شده از زمستان ١٣٨٤ تا کنون اشاره کرد. همچنین وی اشاره کرد که در طول این مدت تمام سعی بر این بوده است که کتابها از کتابخانه خارج نشوند بلکه از یک طبقه به طبقه دیگر منتقل شده اند. از جمله کارهای انجام شده برای کتابخانه به گفته خانم فرامرزیان عبارتند از: ایجاد سقف کاذب،‏ سیم کشی جدید‏، گچ کاری و رنگ آمیزی، ساخت سرویس بهداشتی، ساخت پلکان، کف پوش و سیستم گرمایش و سرمایش کتابخانه ای. وی از کتابخانه مجلس بابت صحافی و تعمیر کتابهای قدیمی نیز تشکر نمود.
آقای کامبیز یگانگی فرزند فرنگیس شاهرخ و اردشیر یگانگی که قسمتی از هزینه ها را پرداخت نموده بود، سخنران بعدی مراسم بود او از مادرش فرنگیس خانم یاد کرد و از کوششهای آن روانشاد برای ایران و ایرانیان سخن گفت و تاکید کرد که این کتابخانه به روی همه ایرانیان باز است. همچنین در پایان از همه افرادی که برای بازگشایی این کتابخانه تلاش نموده اند به وی‍ژه خانم نوشین فرامرزیان تشکر نمود.
کورش نیک نام نماینده فعلی زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی و یکی از 4 نامزد انتخابات مجلس هشتم در حالیکه دیگر نامزدها نیز در میان باشندگان حاضر بودند سخنران بعدی مراسم بود. او نیز از باشندگان تشکر نمود به معرفی دکتر احمد احمدی نماینده مجلس شورای اسلامی پرداخت و از اهمیت دانش در نزد زرتشتیان سخن گفت.
دکتر احمدی در ابتدا به واسطه دعوت به این مراسم اظهار خوشنودی نمود و در سخنانش به شرف و کرامت مردم این سرزمین و بزرگواری آنها در طول تاریخ اشاره نمود، او از شاهنامه و فرهنگ شاهنامه گفت، البته به خطای شاهان در این کتاب نیز اشاره هایی نمود. همچنین گفت که، بعید می داند یک زرتشتی به این آب و خاک خیانت کرده باشد، ایشان به دنبال آن، سلمان فارسی را افتخار ایران و ایرانی و عالم اسلام دانستند. سپس به کتابخانه یگانگی پرداختند و آن را ثمره نیک نهادی و خیراندیشی یک زرتشتی دانستند. در ادامه به کتاب نامه باستان نوشته دکتر کزازی اشاره نمودند که توسط ایشان تصحیح شده است و 7 جلد آن چاپ شده است. و اعلام نمود که یک سری کامل آن را به انجمن اهدا نموده است. در ادامه با توجه به ریاستش در سازمان سمت به این انتشارات پرداخت و خاطرنشان نمود، فهرست کتابهای این انتشارات را می فرستد تا هر کتابی که مورد نیاز کتابخانه است را به ایشان اطلاع دهند. ایشان در خاتمه ضمن اشاره به ستمهایی که در زمان امویان به زرتشتیان شده است گفت که اکنون زمانه دیگری است و دیگر آن زمان گذشته است
بعد از این سخنان پذیرایی مختصری به همراه اجرای قطعاتی از موسیقی اجرا شد.
مهندس ایرانپور سخنران پایانی مراسم بود ایشان که با احساس فراوانی سخن می گفت به تاریخچه کتابخانه یگانگی اشاره نمود و گفت که در ابتدا به نام انجمن فرهنگ ایران باستان بوده است که بزرگان زیادی در آن نشست و برخاست داشته اند.
بدین ترتیب نوبت به بازدید از کتابخانه رسید، علاقه مندان برای استفاده از کتابها می توانند از روز نخست ماه اسفند ماه به کتابخانه یگانگی مراجعه نمایند.

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید